Atakan Büyükdağ | Yayınlarım
Atakan Büyükdağ'ın resmi web sitesi.
Atakan Büyükdağ, atakan buyukdag, hitlere sordunuz mu, Hitler'e sordunuz mu?
51330
page,page-id-51330,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,tactile-ver-1.6.1,smooth_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
 

Yayınlarım

KİTAPLARIM

 

EFFECTS OF GERMAN INDUSTRIALIZATION ON TURKISH-GERMAN MILITARY-STRATEGIC RELATIONS (1815-1929)

 

Gururu tüm Türkiye’ye ait bir çalışma… Sadece Türkiye’de değil, dünyada Alman Sanayileşmesini bütünsel açıdan ele alan en kapsamlı çalışmalardan birisi, Alman Sanayileşmesinin 19. yy ve 20.yy başı Türk-Alman İlişkilerine etkilerini inceleyen ise yegane çalışmadır. Aynı zamanda uzunca seneler boyunca popüler tarih kitaplarıma da ara vermemin sebebidir.

 

Yazılması oldukça zorlu bir eserdi. Bunun en büyük sebeplerinden birisi Alman Sanayileşmesi gerçekleşirken ortada Almanya diye bir ülkenin, hatta herhangi bir siyasi veya ekonomik Alman birliğinin dahi olmayışıydı. Alman İmparatorluğu öncesi döneme ait belgelere ulaşmanın zorluğu da ayrı bir nüanstı. Sektörleri, bölgeleri, Alman devletlerini ayrı ayrı inceleyip bir anlamsal bütün ortaya çıkarmak, bir iskelet oluşturmak gerekiyordu. Uzunca bir süreye mal oldu…Yaptım, mutluyum.

Araştırdıkça hayranlık uyandıran bir süreçti Alman Sanayileşmesi. Eğitimin, taktik veya politika değil strateji geliştirmenin önemini açığa çıkaran, kamu müdahalesinin gerektiğinde nasıl bir indikatör olduğunu gösteren, reformist bankacılığın nasıl bir olgu olduğunu açığa vuran, işgücünün artması için nelerin yapılması gerektiğini vurgulayan ve bunlar gibi daha bir çok etkenin bir araya gelmesi ile başarının sağlanabileceğine örnek oluşturan bir süreç… Bu çalışma herkesin okuması gereken, üzerine çokça notlar alınması yakışan bir esere dönüştü. Daha da önemlisi İngilizce yazılıp, Avrupa’da öncü bir yayınevinden yayınlandı.

 

Batılılar nasıl bizim tarihimize ait kitaplar yayınlıyorlarsa, biz de Batılıların tarihi hakkında yayınlar yapacak kapasitede ve yetideyiz. Yeter ki isteyelim ve süreci disiplinize edebilelim…

Effects flyer-Copy

 

Peter Lang: https://www.peterlang.com/document/1365127

Amazon.com: https://www.amazon.com/Industrialization-Turkish-German-Military-Strategic-Relations-1815-1929-ebook/dp/B0CBNK6RLH/ref=sr_1_1?qid=1693079991&refinements=p_27%3AAtakan+B%C3%BCy%C3%BCkdag&s=books&sr=1-1

 

HESAPLAŞMA

 

Hitler, Churchill, Stalin ve Roosevelt’in bilinmeyen hesaplaşması

Onun yeri çok ayrı… Hesaplaşma benim dünya tarihinden intikamım. Yanlış empoze edilen bilgileri tarih belirleyicilerin yüzlerine çarptığım bir eser. Onun hakkında hiç bilgi vermeyeyim. İçerisindeki bilgilerin hemen hemen tamamının ilk defa Türkçe’ye kazandırıldığı, herkesin okumasının gerekli olduğu bir eser olarak düşünüyorum. Yazarken kah zıplayıp kah oturduğum, zaman zaman duygulanıp zaman zaman yazarken kahkaha attığım bir eser. Hesaplaşma sadece tarihi liderlerin değil benim de bir Hesaplaşmam. Benim için önemi asla azalmayacak, herkesin kütüphanesinde bulunmasından onur duyacağım bir eser.

Aşağıda sizlerle tanıtım bültenini paylaşıyorum.

“Evet değerli dinleyiciler. Bugün tarihin belki de en karanlık günü.

Almanya sabah saatlerinde Londra’ya ve Moskova’ya eşzamanlı olarak attığı atom bombalarıyla dünya tarihinin en acımasız katliamını gerçekleştirdi. Hem Londra hem de Moskova sokakları can pazarına dönmüş durumda, ölü sayısı milyonları aştı. Yerde yatan insanların yüzleri seçilmiyor, patlamaya yakın olanların ise bedenlerinden eser yok.”

Eğer bu kitapta anlatılan gizli tarih yaşanmasaydı 1940’ların ortalarında herkes yeni güne böyle bir radyo yayını ile uyanabilirdi.

*Amerika ve İngiltere savaş sırasında bu korkuyla nasıl yaşayabildiler?

*Almanlar nükleer silah programı başlatırken onlar ne yapıyorlardı?

*Almanya atom bombasını neden icat edemedi? Bir sabotaj mı gerçekleşti? Peki nasıl?

*Amerika, Almanya’nın teslim olmasına rağmen neden atom bombası projesini devam ettirdi?

*Başka amaçları mı vardı?

*Savaş sonrası tüm o Alman teknolojisine ne oldu?

*Sivillerin günahı neydi?

Hesaplaşma ile ilk defa Türkçe literatüre girmekte olan arşiv bilgileriyle, ülkemizde daha önce çoğu cevaplanmamış tüm bu sorulara cevap bulacak ve bu benzersiz bilgi keşfini Hitler’in, Churchill’in, Stalin’in ve Roosevelt’in hatta bazen Truman’ın botlarıyla, II. Dünya Savaşı’nın yaşandığı topraklarda seyahate çıkarak, o anları yaşayarak gerçekleştireceksiniz.”

Hitler, Churchill, Stalin ve Roosevelt'in bilinmeyen hesaplaşması...

Hitler, Churchill, Stalin ve Roosevelt’in bilinmeyen hesaplaşması…

Hesaplaşmayı tüm kitapçılardan ve online satış sitelerinden temin edebilirsiniz. Ben D&R’ınkini paylaşacağım…

D&R: http://www.dr.com.tr/Kitap/Hesaplasma/Atakan-Buyukdag/Arastirma-Tarih/Tarih/Dunya-Tarihi/urunno=0001708189001

 

KAVGAMIZ

 

Yahudi Bilim Adamları, Hitler ve Yeni Çağ

“KAVGAMIZ”, hem Hitler’in Yahudiler’e karşı verdiği kavgayı hem de Yahudi bilim adamlarının Hitler’e karşı verdiği kavgayı karşılıklı işleyen bir kitapıdır. Seri “HESAPLAŞMA” ile devam eder.

“Peki bu kitabın içeriği nedir?” diye sorduğunuzu duyuyorum sanki. O halde sizinle “KAVGAMIZ”ın tanıtım bültenini paylaşıyorum, keyifli okumalar…

Kimileri bu kavganın sonunu bilerek şeytanla anlaşma imzaladı, kimileri ise can havliyle sığındığı limanda kendisini azgın dalgalara teslim etti. Birçoğu daha sonradan pişmanlık duyacaktı ama iş işten çoktan geçmiş, koca bir millet can vermiş olacaktı.

*  *  *

• Avrupa’dan göçen Yahudi bilimadamlarının Amerika’yı tercih etmesinin ardında yatan asıl sebep neydi?
• Almanya’nın tarihi hiperenflasyon döneminde neler yaşandı, Hitler bu dönemi nasıl avantaja dönüştürdü?
• Yahudiler neden bir anda istenmeyen ırk haline geldiler?
• I. Dünya Savaşı’ndan sonra Macaristan’da yaşanan kızıl terörle Yahudilerin nasıl bir bağlantısı vardı?
• Almanya’da Hitler’i başa getiren iç karışıklıklara kimler, nasıl sebep oldular? Hitler’den önceki geçiş kabineleri nasıl engellendi?
• Albert Einstein’ı Almanya’dan kaçmaya zorlayan nedenler nelerdi? Einstein nasıl bir anda kendisini antisemitizmin hedefinde buldu?
• II. Dünya Savaşı süresince Hitler’i yenilmez kılan etkenler nelerdi, Hitler II. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında nasıl bu kadar hızlı ilerledi?
• Atom bombası adım adım nasıl ve neden keşfedildi?
• Yahudi bilimadamları Hitler’den intikam almak için neleri göze alabileceklerdi?
• Albert Einstein’ın Türkiye’ye göndermek istediği 40 Yahudi bilimadamının amacı neydi, İsmet İnönü Einstein’ın bu teklifini neden reddetti?
• Türkiye’deki eğitim reformu nasıl gelişti? Atatürk, II. Abdülhamit’in yeniden açtığı Darülfünun’u neden kapattı ve İstanbul Üniversitesi neden kuruldu?

İşlediği konu itibariyle Türkiye’de bir ilk olan, kronolojik çerçevede kurgulanmış ve roman akıcılığında kaleme alınmış bu eseri bir solukta okurken şimdiye dek sorulmamış birçok soruya da cevap bulacaksınız.

KAVGAMIZ, Yahudi Bilimadamları, Hitler ve Yeni Çağ

KAVGAMIZ, Yahudi Bilimadamları, Hitler ve Yeni Çağ

D&R, Remzi gibi tüm kitabevilerinde bulabileceğiniz “KAVGAMIZ”ı online satış sitelerinden de temin edebilirsiniz. Aşağıda sizinle başlıca temin linklerini paylaşıyorum:

Başlıca Temin Linkleri:

  1. Kitapyurdu.com: http://www.kitapyurdu.com/kitap/kavgamiz/437863.html
  2. dr.com.tr: http://www.dr.com.tr/Kitap/Kavgamiz/Arastirma-Tarih/Tarih/Dunya-Tarihi/urunno=0001724887001